יש סיבות שונות ומגוונות שיכולות להוביל אתכם לרצות למשוך את כספי הפנסיה שלכם. יחד עם זאת, אם אינכם מבינים בסוגיות של מיסוי, אתם יכולים להפסיד עשרות אלפי שקלים, כסף אשר לעולם לא יחזור אליכם שוב. לכן כדי שלא לשלם מיסים מיותרים, פעולה כמו משיכת כספי הפנסיה, צריכה להיות מחושבת ומתוכננת כראוי. 

קבלת ייעוץ מעורך דין

בואו נהיה כנים, רובנו מפקידים כספים כל חודש לחיסכון פנסיוני כי כך מוטל עלינו לעשות. אחוז ניכר מאתנו לא ממש מכיר את הזכויות והחובות הנלוות. אם אתם רוצים למשוך את כספי הפנסיה, רגע לפני שאתם שוברים את כל הכלים, כדאי שתקבלו ייעוץ מטעם אנשי מקצוע שמבינים בתחום. עורך דין מיסים לדוגמה, שבקיא ברזי החוק והפסיקה יוכל לעזור לכם להבין מהן הזכויות שלכם, ובאילו תנאים תוכלו למשוך את כספי הפנסיה מבלי לשלם מיסים. 

איך למשוך כספי פנסיה מבלי לשלם עליהם מס

מה המס שנשלם באופן כללי?

חיסכון לפנסיה, כשמו כן הוא, נועד לשמש אותנו כשנגיע לגיל פרישה וניתן יהיה למשוך אותו כקצבה. במידה ותרצו למשוך את הכספים לפני כן, ברוב המקרים תצטרכו לשלם על כך מס בשיעור של עד 35% על הרווח. 

אם סיימתם לעבוד במקום עבודה מסוים תוכלו למשוך את כספי הפיצויים ללא תשלום מס. אך על כספי התגמולים כן תשלמו מיסים, אלא אם כן מדובר בכספי תגמולים שהופקדו עד לשנת 2000 או במצבים שמס הכנסה הגדיר כמצבי מסכנות. מצבי המסכנות מתייחסים למוות של קרוב משפחה, נכות של 75%, הוצאות רפואיות גבוהות ומיעוט הכנסות. 

תוכלו למשוך את כספי הפנסיה ללא תשלום מס, במקרים הבאים:

  • גיל פרישה – הגעתם לגיל פרישה? מזל טוב! ברוב המקרים זה השלב שבו תוכלו למשוך את כספי הפנסיה ולקבל פטור ממס על כספי התגמולים. 
  • קופת גמל ותיקה – אם פתחתם קופת גמל לפני שנת 1995, היתרה שלה נמוכה מ- 8,000 ₪ ולא הופקדו אליה כספים מה-1 לינואר 2014, לא תצטרכו לשלם מס. 
  • נכות – במידה ולכם או לבני זוגכם נקבעו 75% אחוזי נכות, תוכלו לקבל פטור ממס על משיכת כספי הפנסיה. 
  • הכנסה חודשית נמוכה – אם ההכנסה החודשית של שני בני הזוג לא עולה על שכר המינימום, (אם יש להם ילדים מתחת לגיל 18 ניתן להגיע להכנסה חודשית של פעמיים שכר מינימום) ניתן לקבל פטור ממס. 
  • הוצאות רפואיות – אם ההוצאות הרפואיות שלכם, או של קרוב משפחה שלכם, עולות על חצי מההכנסה שלכם, אינכם צריכים לשלם מס (למעט טיפולי שיניים).
  • מוות – לאחר מקרה מוות של מבוטח, למוטבים שלו יש זכות למשוך את כספי הפנסיה כסכום הוני ללא תשלום מס. לעומת זאת שארים לא יוכלו למשוך את כל הכספים אלא לקבל אותם כקצבה חודשית. 

לסיכום, לא כולם יכולים

אם אתם רוצים למשוך את כספי הפנסיה שלכם תוכלו לעשות זאת, בתשלום מס, מה שעלול לגזול מכם עשרות אלפי שקלים. כדי להימנע מתשלום מס עליכם להגיש בקשה לפקיד השומה למשיכת כספי תגמולים ללא ניכוי מס ולעמוד בקריטריונים מסוימים. יש לציין שבקשה כזאת תאושר במקרים מאוד ספציפיים, אם לא הגעתם לגיל פרישה. כך אם תרצו למשל להשתמש בכסף כדי לצאת לחופשה מפנק או על מנת לקנות רכב חדש, לא תוכלו לעשות זאת מבלי לשלם על כך מס. לעומת זאת, אם ביקשתם ניכוי מס מטעמים רפואיים כמו למשל הוצאות רפואיות גבוהות או נכות, אז רוב הסיכויים שתקבלו פטור ממס. 

את הבקשה יש להגיש לפקיד השומה הקרוב למקום המגורים בתוספת כל המסמכים הנדרשים, כמו למשל מסמכים רפואיים, אישור יתרה, פירוט ההכנסות וההוצאות רפואיות, פרוטוקול רפואי ועוד. כמובן שכדי לדעת בדיוק מה עליכם לעשות, אתם יכולים לפנות לייעוץ של עורך דין מיסים מקצועי שילווה אתכם לאורך התהליך.